Pokročilé vyhledávání
Výsledky vyhledávání
Zveřejněno Kristyna Parradova na 1.8.2020
0

6 tipů, jak si vybrat perfektní dům

Vybíráte nový rodinný dům? V katalozích realitek jste prohlédli už desítky domů, ale pořád nevíte, podle čeho se nakonec máte rozhodnout? Připravili jsme několik tipů, které vám pomohou vybrat si dům, ve kterém se vám bude skvěle bydlet.

Většina našich klientů má rámcovou představu o novém domě – například si výslovně přejí patrový dům, bazén na zahradě či krb. Mnoho z nich si vysnilo podobu domu do té míry, že zapomínají na zásadní body, jako je třeba dostupnost lokality. Než si dům snů koupíte, dobře promyslete i praktickou stránku.

1. Kde se dům nachází?

Bydlení v zapadlé vesničce uprostřed křivoklátských lesů je jistě romantické, ale tím pozitiva končí. Zjistěte si, jak je konkrétní lokalita dostupná autem i hromadnou dopravou (protože i vaše auto může mít poruchu).

Zeptejte se makléře, kde je nejbližší obchod, školka, lékař či úřady. Přemýšlejte nad tím, zda vám občanská vybavenost vyhovuje.

Naplánujte si na prohlídku dost času. Pokud je to možné, navštivte lokalitu v různou denní dobu. Nebudete pak nepříjemně překvapení hlukem či jiným rušivým elementem.

Neváhejte si provést pečlivý průzkum. Můžete navštívit školu, kam by v obci chodily vaše děti nebo městský úřad, kde vás mohou informovat o kulturních akcích, bezpečnosti a dalších věcech, které by vás mohly zajímat. Zeptejte se klidně také na územní plán, nikdo si nepřeje, aby do několika let vedle domu vyrostlo obrovské obchodní centrum nebo dálnice.

2. Jak velký dům?

Přemýšlejte dopředu. Budete časem chtít vzít k sobě stárnoucí rodiče? Pak uvažujte nad domkem pro hosty nebo dvou generačním řešení. Plánujete přírůstky do rodiny? Chtějte podkroví, které lze přestavět na pokoje či hernu.

Zvažte kolik ložnic je potřeba, aby všichni členové rodiny měli svůj klid a soukromí. Pokud plánujete velkou rodinu nebo časté návštěvy, zvažte také počet koupelen. Není nic horšího než ranní hádky při čištění zubů.

Ideální je rozdělit si dům na obytnou část a klidovou část. Do klidové patří ložnice nebo třeba pracovna – tedy prostory určené k relaxaci a soustředění. Výrazně je oddělte od kuchyně a obývacího pokoje, kde je obvykle ruch. V patrových domech bývají ložnice v patře, v bungalovech je to složitější.

Zeptejte se makléře na zkušenosti předchozích majitelů nebo si klid v domě vyzkoušejte. Stačí pustit rádio nebo hlasitěji bouchnout dveřmi. Je hluk slyšet do ložnic a obtěžuje?

3. Jak funguje váš rodinný život?

S rozložením pokojů v domě souvisí také různé zvyky rodin a nároky na pohodlné bydlení. Někteří rodičové pracují z domova, zvažte, zda jsou dispozice domu vhodné pro vaši práci a vyhovuje vám dostupnost obce.

Přemýšlejte nad prostorově náročnými koníčky nebo knihovnou – všechny věci musíte někde umístit. Vejdou se do domu, aniž by vás omezovaly?

Některé rodiny tráví veškerý volný čas společně v obývacích prostorách – ty pak musí být dostatečně veliké. Jiné rodiny naopak upřednostňují soukromí svých pokojů – potřebují tak více pokojů, kam se vejde i pracovní kout.

Je možné vytvořit ve vybraném domě prostory tak, aby se vám v nich dobře žilo?

4. Raději novostavbu nebo dům před rekonstrukcí?

Výhody obojího jsou zřejmé. Můžete mít domov bez práce a starostí nebo si celý interiér přeměnit k obrazu svému. Zvažte pečlivě, zda máte energii a čas na rekonstrukci starého domu.

U novostavby si vždy pohlídejte její stav. Někdy jsou novostavby šité rychlou jehlou a mají konstrukční chyby a vady, kterých si na první pohled nemusíte všimnout. Říká se, že všechny chyby se objeví do 5 let. Pokud je vámi vybraný dům mladší, pečlivě jej prohlédněte.

Zvažte také finanční stránku rekonstrukce. Novostavby se budou jevit jako dražší, ale zdání může klamat. Kompletní přestavba včetně bouracích prací, může být velmi nákladná. Zvažte, kolik by případná rekonstrukce stála. Na druhou stranu rekonstrukci můžete financovat postupně, ovšem ne každý je schopen akceptovat třeba délku takové rekonstrukce a s tím spojené nepohodlí a komplikace. S případným financováním koupě nebo rekonstrukce vám poradíme.

V obou případech se zajímejte o náklady na provoz – tedy o energetický štítek. Ten musí mít ze zákona každá nemovitost.

5. Kdo budou vaši sousedé?

Sousedi, to je kapitola sama pro sebe. Všichni si dokážeme představit hororové scénáře, jak nám mohou sousedé znepříjemnit život. Naopak bydlet mezi milými lidmi, kteří mohou pohlídat děti nebo se kterými rádi grilujete, je radost.

Nebojte se zeptat makléře na sousedy, zda někdy byly nějaké problémy. Předchozí majitelé budou vědět své. Nebo se u potenciálních sousedů zastavte. Rozhodně není hloupé se zdvořile zeptat, jak se jim v místě bydlí.

6. Doma se vám musí líbit

Nepodceňujte intuici. Doma se prostě musíte cítit doma. Pokud se vám na bydlení něco nezdá, byť to neumíte racionálně vysvětlit, buďte ostražitější.

Projděte se obcí a sledujte atmosféru. Zdraví se lidé? Vládne tu pohoda? Klidně vyrazte na obchůzku celá rodina. Bydlet tu přece budete všichni.

 

Pokud si stále nevíte rady, napište nám. Rádi vám poradíme a doporučíme dům, který se vám stane domovem.

Porovnej nemovitost