Pokročilé vyhledávání
Výsledky vyhledávání
Zveřejněno Kristyna Parradova na 9.9.2017
0

Na co si dát pozor při výběru bytu?

Samozřejmě, že si pečlivě vybíráte lokalitu a zeptáte se na technický stav bytu. Na co dalšího byste se měli zeptat realitního makléře, abyste nenaletěli?

Když najdete zajímavou nabídku a zavoláte realitnímu makléři, rovnou si ověřte veškeré informace v inzerátu. Mnohdy jsou koncipovány tak, aby hlavně zaujaly vaši pozornost. Ovšem proč byste měli ztrácet čas prohlídkou, pokud by byt nebo dům nesplňoval vaše požadavky?

Navíc prohlídky bytu v řádu minut rozhodně nestačí. I když máte z bytu dobrý pocit, buďte obezřetní. V případě nemovitostí se vždy vyplatí několikrát měřit a teprve poté kupovat.

 

Jak si vybírat byt?

Dopředu si připravte vaše osobní kritéria, která jsou pro vás zásadní. Někdo bude trvat na oddělené koupelně a WC. Někdo na výtahu nebo balkonu. Každopádně je dobré dopředu vědět, co chcete.

Pozor na patra. Byty, které jsou v přízemí, bývají někdy označované jako 1. NP – tedy první nadzemní patro. Uvažte, zda vám byt v přízemí vyhovuje nebo se obáváte, že vám kolemjdoucí budou koukat do oken. Případně si můžete předem ověřit, jak vysoko jsou okna.

I když sportujete, stejně zvažte, zda by nebylo dobré bydlet v domě s výtahem. Do bytu budete muset nosit třeba těžký nákup nebo kočárek. Nemluvě o tom, že se při sportu můžete snadno zranit. Výstup do 4. patra o berlích je velmi náročný.

 

Na co se zeptejte před prohlídkou bytu?

Vyberte si podle vašich kritérií to podstatné a zjistěte si odpovědi předem.

  • Ověřte si dispozice a velikost. Klasické rozdělení bytu na 1+1 a 2+kk může být mnohdy matoucí. Je v rozměrech započítaná také vysněná lodžie? Ideální je, pokud jsou v inzerátu uvedeny výměry podle jednotlivých místností.
  • Má byt nějaké příslušenství? Zeptejte se, zda k bytu patří sklep, balkon, terasa či garážové stání. Ověřte si také, zda jsou tyto prostory zahrnuté v ceně. Garážové stání například bývá často za příplatek pouze pro zájemce.
  • Komu byt patří? Je důležité vědět, zda byt vlastní soukromá osoba nebo bytové družstvo. V případě družstevního bytu si totiž kupujete příslušný podíl nikoli konkrétní bytovou jednotku. Pak by vás mělo zajímat, kdy a za jakých podmínek si byt můžete převést do osobního vlastnictví. Vlastnictví bytu si můžete ověřit přímo v katastru nemovitostí.
  • Je byt po právní stránce v pořádku? Není zatížený věcným břemenem nebo třeba exekucemi? Získáte koupí bytu také podíl na pozemku, na kterém bytový dům stojí?
  • Je uvedená cena konečná? Chcete přece znát konečnou cenu včetně DPH, včetně všech poplatků nebo daní.

 

Na co se zeptat na prohlídce bytu?

Na prohlídce se zeptejte na technický stav celé budovy. Je důležité vědět, kdy se naposledy měnili stoupačky, zda je celý dům tepelně odizolovaný nebo v jakém stavu jsou rozvody elektřiny. Jistě nechcete pár měsíců po nastěhování řešit rozsáhlou rekonstrukci. V případě bytového domu, které zaštiťuje SVJ (společenství vlastníků) se můžete zkusit obrátit na předsedu a zjistit, jak se v domě žije. Zda nemají problémy s neplatiči nebo příliš hlučnými obyvateli.

Dobře si byt prohlédněte – hledejte praskliny zdí, nerovnosti podlah, zkontrolujte také, jak dobře těsní okna.

Je po rekonstrukci jen váš byt nebo celý dům? Přiznejme si, že rekonstrukce sousedů vás bude obtěžovat hlukem a nepořádkem.

Pokud je cena podezřele nízká, ptejte se proč. Může se stát, že byt je zkolaudovaný například jako ateliér, pak ale formálně není vhodný k bydlení a budete mít problémy s trvalým bydlištěm. Patří pozemek pod budovou k domu? S tímto může být problém (majitelé pak musí platit nájem za pozemek, který může být dost vysoký).

Je-li všechno v pořádku, ověřte si, kdy je byt připraven k nastěhování. U novostaveb může nastěhování například zdržovat kolaudace, možná že v bytě bydlí nájemní s platnou smlouvou a podobně.

 

Dobře se zaposlouchejte. Obzvláště u paneláků bývá problém hluk z okolních bytů. Je-li to možné, naplánujte si prohlídku na odpolední hodiny, kdy už bývají lidé doma, ověříte si reálnou míru hluku.

Soustřeďte se na světlost bytu. Klidně na chvíli zhasněte a zkontrolujte přirozené světlo. Pokud je i během letního odpoledne v bytě šero, nemusí se vám v něm dobře bydlet a žít.

Během prohlídky se také ptejte na sousedy. Jaké s nimi měl předchozí majitel či nájemník zkušenosti? Vycházejí spolu běžně lidé? I toto jsou důležité otázky.

Porovnej nemovitost